Múlt héten 94 milliárd forintért vettek lakossági állampapírt a befektetők az Államadósság Kezelő Központ adatai alapján. A kereslet növekedésében szerepet játszhattak az utóbbi napok PMÁP-kamatfizetései, de az igazán nagy hajrá látszólag még várat magára. A Fix Magyar Állampapír egyelőre őrzi a vezető helyét, ugyanakkor az is látszik, hogy a befektetők már elkezdtek diverzifikálni.
Alábbhagyott az állampapírok iránti kereslet, az Államadósság Kezelő Központ adatai alapján múlt héten csupán bruttó 70,3 milliárd forintért vettek lakossági kötvényeket a befektetők. A visszaesést azonban jó eséllyel újabb felfutás követheti, hiszen a következő napokban ömlik a háztartások nyakába a valaha volt legnagyobb PMÁP-pénzeső.
Múlt héten egészen elképesztő összeg, 370 milliárd forint özönlött lakossági állampapírokba az Államadósság Kezelő Központ adatai alapján. Ilyen nagy beáramlásra 2022 ősze óta nem volt példa. A rendkívüli kereslet hátterében többek között az áll, hogy számos Prémium Magyar Állampapír sorozat nemrég fizette ki a 2023-as inflációra épülő, 18-19 százalékos kamatokat.
Lezárja a 2028/P és 2029/N sorozatú Bónusz Magyar Állampapírok (BMÁP) értékesítését az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). Az új 2028/R és 2030/N sorozatok a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek hozama feletti kamatot fizetnek majd, de már csak 1,25% kamatprémiummal, az első kamatperiódusban évi 7,25%-ot - közölte az ÁKK. Ez azt jelenti, hogy a 3 és 5 éves BMÁP esetében is 25 bázisponttal csökken a kamatprémium.
Eldőlt, hogy mennyi lesz a 3 év futamidejű Bónusz Magyar Állampapír kamata a következő kamatperiódusban: a jelenleg vásárolható kötvény jövő keddtől egy negyedéven át 7,5%-os évesített kamatot termel a befektetők számára. Idén eddig a Fix Magyar Állampapír bizonyult a vásárlók kedvencének, de a megtáltosodott BMÁP mostantól komoly riválisa lehet a favoritnak. Mivel a héten rekordnagyságú kamat- és tőkefizetés érkezik a megtakarítók számláira, minden bizonnyal jelentős mennyiség fog elkelni az aktuális bónusz-sorozatból.
Pár napon belül kamatot váltanak a Babakötvények, február 1-től a korábbi 20,6% helyett már 6,7%-os kamattal ketyegnek tovább. Mindeközben új Babakötvényt is piacra dobnak, az előző évi inflációra az elődjeihez hasonlóan 3 százalékpont kamatprémiumot fizet, így pedig érdekes helyzet áll elő: míg a korábbi években a Babakötvény volt messze a legjobb kamatot biztosító állampapír a piacon, most találunk ennél jobb kamatozású konstrukciót is. Azért a Babakötvénynél is van egy csavar a történetben, aminek sokan örülhetnek.
Szombaton kamatot fizet, és ezzel új kamatra vált a 2029-ben lejáró 2029/N bónusz állampapír. A befektetőknek jó hír lehet, hogy a papír az eddigi 6,91%-os kamat helyett január 26-tól már 7,05%-on ketyeg tovább.
Október végére a forintban denominált lakossági állampapírok állománya meghaladta a 11 200 milliárd forintot, ami az év elejéhez képest 11,5%-os (1160 milliárdos) növekedést jelent. Az idei értékesítések volumene ennél magasabb volt, 2700 milliárd forint, vagyis az állomány növekedését fékezte idén egy 1500 milliárd forint körüli visszaváltás. A számokból kiderül az is, hogy a lakossági befektetők érzékenyen reagálnak a negatív hírekre, például kamatcsökkentések bejelentésére, ami a kamatcsökkentés időpontjáig fokozott érdeklődést eredményez, de utána csökkenti a keresletet. Mutatunk pár példát.
Jövő héttől új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból, a hétfőtől értékesített konstrukció fontosabb paraméteri ezúttal nem változnak: marad az 5 éves futamidő, lépcsős kamatozással, a kamat mértéke pedig 5,75-6,75% között mozog majd.
Új Bónusz Magyar Állampapír érkezik a héten, a friss tájékoztató szerint a 3 éves konstrukció kamata továbbra is a DKJ-hozamokat fogja lekövetni, és ezen felül kínál majd 1,5 százalékpontos kamatprémiumot. Van itt azért egy érdekesség.
Az utóbbi hónapokban folyamatosan csökkentek a DKJ-hozamok, így nem meglepő, hogy az erre épülő 5 éves bónusz állampapír kamata is csökken a mai nappal, a mostani 7,89%-ról számításaink szerint 6,91%-ra. Faramuci azonban a helyzet, hiszen a kamatcsökkenés ellenére a bónusz állampapír nem lett rosszabb befektetés, mint a többi lakossági állampapír, mutatjuk, miért.
Csökkennek a DKJ-hozamok, így nem meglepő, hogy az erre épülő 3 éves bónusz állampapír kamata is csökkenni fog jövő héten, a mostani 8,37%-ról számításaink szerint 7,2%-ra. A Babakötvény után még így is a BMÁP a legmagasabb kamatot adó lakossági papír, de a DKJ-hozamok csökkenésével kérdés, 3 éves időtávon vajon ez a legjobb választás? Számolgattunk.
Kamatot váltott ma az 5 éves Bónusz Magyar Állampapír, és nem a befektetőknek kedvező irányba: a következő három hónapra évi 7,89%-kal ketyeg tovább az eddigi 8,13%-ról. A Babakötvény után még így is a BMÁP a legmagasabb kamatot adó lakossági papír, de a DKJ-hozamok csökkenésével kérdés, hogy vajon 3-5 éves időtávon is ez a legjobb választás? Számolgattunk.
Sávos, évi 6,73%-os átlagkamattal új Magyar Állampapír Pluszt dob a piacra az Államadósság Kezelő Központ. Az új MÁP Pluszt jövő héttől lehet megvásárolni, de a számok azt mutatják: egyedül azoknak lehet érdemes ebben gondolkodniuk, akik 4-5 évre terveznek vele. Ha viszont a DKJ-hozamok nem mennek 4,8% alá a következő 5 év átlagában, akkor 5 éves időtávra is inkább a bónusz állampapírt érdemes választani, rövid távon pedig még mindig a PMÁP a nyerő. De mi értelme így az új, felturbózott MÁP Plusznak? Egy okot azért találtunk.
Bár továbbra is alacsony kereslet jellemzi a lakossági állampapírok vásárlását, a múlt héten valamelyest javultak a számok, és összesen már közel 49 milliárd forintos bruttó értékesítésről számolt be az ÁKK. Az utóbbi hetek gyenge számai után a PMÁP-kereslete is erőre kapott, de továbbra is a Fix Magyar Állampapírból fogyott a legtöbb.
Jövő héttől kamatot vált a 3 éves Bónusz Magyar Állampapír, és a jó hír az, hogy a kamat nem fog csökkenni: a következő három hónapra is évi 8,37%-kal ketyeg tovább. A Babakötvény után így továbbra is a BMÁP a legmagasabb kamatot adó lakossági papír, de elég ez a kamat ahhoz, hogy 3-5 éves időtávon verni tudja a többi, fix kamatot adó állampapírt? Számolgattunk.
Az ukrajnai ásványkincsekről szóló tárgyalások kapcsán.
Megölnék a UBS versenyképességét?
Egyre nagyobb hangsúlyt kap az indiai gyártás.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.